Visits:
Today: 431All time: 1043682

Jakou peněženku?

Sitemap » Jakou peněženku?

Text je právě vytvářený :-). Omluvte tedy chybky. Informace zde uvedené platí.

Následující rady vycházejí z mých osobních zkušeností a ze zkušeností potřeb zákazníků. Text obsahuje několik rad nad čím se zamyslet při výběru kožené peněženky. Text pravidelně rozšiřuji o nové poznatky a zkušenosti.

Styl uložení bankovek: Je důležité zvážit,  zda je pro Vás nutné mít bankovky v kožené pežence narovnané, nebo jestli mohou být přehnuté. V případě, že chcete mít bankovky narovnané,  omezujete se designem na dva základní druhy peněženek. Tedy peněženku klasickou překládací, kterou má v kapse téměř každý, nebo naopak peněženku dlouhou okolo 20 cm. Nechat si vyrobit designem klasickou koženou peněženku na zakázku,  je podle mého názoru trošku škoda. Vždyt jí ma v kapse opravdu každý a přitom podstatou zakázkové výroby je, nechat si vyrobit něco jiného, zajímavého, kvalitního ... Přes tento fakt, je nejčastějším požadavkem na výrobu peněženky právě  klasická překládací „pánská“ peněženka. Tato peněženka je ve své podstatě velice nepraktická, protože je v ní obsah (karty, vizitky, účtenky)  narovnán přes sebe. Tedy na jedné hromádce. Když takovou peněženku nosíte v kapse, máte v ní takovou malou cihlu a na něčem takovém se opravdu špatně sedí  :-). I když si člověk samozřejmě zvyknul a přijde mu to normální. Když zvolíte peněženku například podobného stylu viz link , získáte mnoho výhod a jen jednu nevýhodu, kterou jsou právě přeložené bankovky. (dodatek 20.5.2014: Je ale pravda, že jsem tento problém vyřešil například tímto způsobem ...) Peněženka v tomto stylu umožnuje uložení karet a celkově obsahu do několika dlouhých kapsiček. Díky délce okolo 160mm nejsou karty, účtenky atd. jedna přes druhou, ale roztáhnou se po celé délce peněženky. Peněženka tolik neroste na objemu a v kapse se stále dobře nosí, přesto, že nepatří mezi ty nejmenší. Peněženka je dostatečně dlouhá, takže se s bankovkami a obsahem velice dobře manipuluje a zvládne pojmout opravdu velké množství čehokoliv, aniž by to bylo na jejím objemu znát. Zároveň má kompaktní rozměry (160x95),  takže se pohodlně vejde například do kapsy u džín, aniž by koukala ven. Když takovou peněženku někde vytáhnete, rozhodně vzbudí zájem. Proti tomuto stylu, do klasické peněženky vložíte jen pár karet a na více kapsiček už nezbývá většinou místo. Když se tedy nebavíme o něčem objemnějším. Zároveň s každou kartou a jiným obsahem, jak už jsem psal, zásadně roste objem. Stačí si uvědomit, že kreditní karta má tlouštku 1mm. Když dáte do peněženky pět karet máte z toho +5mm. Mezi každou kartou je list kůže o síle 0,8mm. Celkem jsme na jednom centimetru tloušťky při vložení pěti karet ... a kde je další obsah?

Například já aktuálně používám tento model peněženky. Nosím v této peněžence osm karet. Nejméně používané mám v zadní velké kapse roztažené po délce, takže neroste objem, dvě více používané karty mám v druhé přihrádce, ze které lehce koukají ven, díky čemuž jsou snadno dostupné a nejpoužívanější kartu v té malé kapsičce určené i na vizitky a jiné zbytečnosti. Vše lehce dostupné při zachování rozumného objemu peněženky i přesto, že peněženka je vyrobena z mnohem silnější kůže, než peněženky seriově vyráběné.  Nejpohodlnější pro používání jsou velké peněženky, například nebo elegantnější styl, kde můžete uložit bankovky narovnané a máte dostatek místa na cokoliv. Bohužel délka okolo 20 cm není pro každého. Hodně zákazníků tento rozměr děsí, ale zkuste si do zadní kapsy džínsů vložit vystřižený kus kartonu o velikosti 20 x 10 cm. Zjistíte, že Vám bude z kapsy koukat okolo dvou centimetrů. Vše uvedené je jen můj názor a moje zkušenost. Každý má jiný vkus a jiný požadavek. Nicméně ať už vyberete jakýkoliv styl kožené peněženky, zkuste opravdu zvážit,  jestli chcete mít v kapse to, co má každý druhý, nebo půjdete po vyjímečnosti, která má i své praktické výhody. Uvedené peněženky jsou jen příkladem základního rozložení. Možnostem designu na přání se meze nekladou. Stačí se podívat do produktů a fotogalerie co vše se dá vymyslet :-).

Kapsa na drobné: Zde je další názor ke zvážení :-), který není nutné brát jako dogma. Kapsa na drobné je kapitolou sama o sobě. Asi čtvrtina mých zákazníků stále jěště kapsičku na drobné chce, přesto že drobné pak často má všude možně, jen ne v peněžence. Vezměte v úvahu skutečnost, že kapsa na drobné ve své podstatě zabere 50% peněženky. Tedy prostor, kde můžou být kapsy pro zajímavější obsah. Díky kapse na drobné, peněženka zásadně naroste na objemu i bez drobných. Já používám při výrobě silnější kůži a nešiji obyčejné kapsičky modelu China, ale kapsičky plastické, pěkně prošívané z několika vrstev kůže. Moje kapsička na drobné tedy zvedne objem peněženky o více jak  1 cm podle modelu. Často řeším k peněžence samostatnou jednoduchou malou peněženku na drobné ve stejném stylu. Mít takovou druhou malou peněženčičku v autě, nebo tašce, není problém a můžete do ní vkládat přebytky drobných, které se Vám povalují po kapsách, nebo v přihrádkách peněženky. Díky silné kůžy s dobrnými nemají přihrádky peněženek na mém stole vyrobených žádný problém. Tedy nevypadnou, neposouvají se a tři čtyři dvacetikoruny a tři desetikoruny pojmou aniž by to na nich byl vidět. Opět je to jen názor k zamyšlení. Mnoho klientů má rádo v tomto ohledu pořádek a proto chápu, že kapsička na drobné je nutnost. Jěště větší procento lidí ale kapsičku chce, ale jak jsem již psal, vůbec jí aktivně nevyužívá. 

Barva šití: Barva šití je jednou z nejdůležitějších položek při výběru. Jestliže zvažujete jako většina zákazníků klasické světlé šití, zkuste zvážit i následující radu. 99% lidí okolo Vás má peněženku sériově vyráběnou. S ohledem k tomu, že v ČR šijí peněženky tři lidé bude to spíš 99,9% :-). Při sériové výrobě se téměř vždy používá klasické bílé nebo béžové TENKÉ šití. Zkuste se nebát barev a podívejte se do mé fotogalerie, kde je mnoho produktů šitých barevnou nití. Barevné šití neubírá kožené peněžence na vážnosti ani eleganci. Právě naopak. Barevné šití peněženku zvýrazňuje a podtrhuje její výjimečnost. Zkuste také zapomenout na tmavé šití na tmavé kůži. Takový steh se doslova na peněžence ztrácí a není vidět krása ručního šití. Tím myslím plastičnost stehu, kterou nedokáže napodobit žádná mašina na světě. Je škoda nechat ušít ručně peněženku a pak tento steh prakticky zabít. Navíc je to neucta k mé práci :-D, protože každou dirku na peněžence dělám ručně a každý steh šiji dvěma jehlami. Vše pečlivě utahuji a jednoduše si s tím dávám velkou práci. Přes 30% mých výrobků končí v zahraničí. Hlavně Francie, Anglie a světe div se China :-). Kam moje pamět sahá, nebylo nikdy použito béžové, nebo bílé šití. Nikdo jej nechce. Vždy barva. U nás se barev bojíme a je vše naopak. Každý chce bílé, béžové, černé. Zkuste se taky nebát být vyjímeční.

Barva kůže: Také zde doporučuji zapomenout na standardy. Zkuste si představit svojí peněženku z vnější strany například tmavě hnědou a uvnitř o několik odstínů světlejší, nebo úplně světlou. Z vnější strany černou a unitř červenou. Nebo z vnější strany retro broušenou a uvnitř jen hnědou. Případně černou a jednu dvě přihrádky žlutou. Tmavě modrou s červenou a podobně. U sériové produkce se setkáte zpravidla jen s jednobarevnou peněženkou. Často černou :-(. Citlivě vybraná kombinace dvou odstínů barev je velice hezká. Cokoliv jinak barevné než standard je krásné. V kombinaci s vhodným designem a správnou barvou šití, budete mít výjimečnou peněženku, která  bude vždy těšit nejen Vás, ale i Vaše okolí. Ale i zde pozor, některé barvy se snadno okoukají. To platí například o mojí broušené kůži. naopak retro žíhaná je velice hezká, když není na celé peněžence. Tedy ideálně je použita z vnější strany na velkém plátu a uvnitř odpovídající odstíh jednobarevné kůže. Každopádně na každý výrobek se hodí více jinná kůže. Favoritem asi vždy zůstane hnědá peněženka. Tak proč né dvojbarevná hnědá viz fotogalerie. Výhodou mých výrobků pokud jde o barvu je fakt, že pro ně barvím kůži ručně. Není to z důvodu, že bych nebyl schopen si seriově barvenou kůži opatřit, nebo mě neustále bavilo mít obarvené ruce a ujížděl si nad obrouvskou ztrátou času, při realizaci procesu barvení. Důvodem je výsledek, který vypadá uplně jinak. Tedy jaká si nedokonalost obarvení. Seriově barvená kůže je na každém kousku stejná. Já at se snažím sebevíc, vždy jsou na kůži mapy lehce světlejších a tmavších odstínů a to je ve výsledku velice krásné. Na fotograiích nic z toho není většinou viditelné. Ručním barvením, také nezakryji vady kůže, ale jsou spíš zvýrazněny a to má opět své vyjímečné kouzlo. S výběrem barvy , doporučuji nechat si poradit. Přeci jen na fotografii peněženka, nebo jiný produkt a jeho barva vypadá jinak, než když jí pak držíte v ruce.
Zejména doporučuji zapomenout na černou kůži. Moje černá je skutečně černá a v kombinaci s "nedokonalou" strukturou skutečné kůže nevypadá dobře. Budí dojem koženky. Stejný efetk je docílen i tmavě modrou kůží.  

Důležité upozornění k barvě kůže:

Vždy je důležité brát v uvahu následující fakt. Nejsem schopen akceptovat různé
zavádějící požadavky na barvu kůže ani šití. Viz styl ... 
 
"Potřebuji barvu viz fotografie v příloze o odstin světlejší", nebo "musí to být přesně
tato barva jako máte na fotografii zde" a podobně.
 
Fotografie na internetu jsou značně zavádějící a to jakékoliv. Speciálně u barev kůže takové pravidlo platí dvojnásob.
Například není problém  vyfotit výrobek z hnědé barvy kůže, natočit jej proti světlu a následně lehce pootočit, znovu vyfotit a výsledkem jsou dvě fotografie naprosto odlišného odstínu hnědé  barvy. Platí hlavně u hnědé ale i u jiných odstínů barev.
Druhým nezanedbatelným faktorem je skutečnost, že každý má nastavené podsvícení monitoru tak jak vyhovuje jeho potřebám.
Na jednom monitoru následně vidíte peněženku světle hnědou a stejnou fotografii na jiném monitoru tmavě hnědou.
Například již vícekrát byla zaslána fotografie hnědé peněženky, kterou zasilatel označil za černou a podobně.
Třetím faktorem je skutečnost, že nejsem profesionální fotograf a nedisponuji profesionálním vybavením. Proto barvy na mých fotografiích nemusí nutně odpovídat skutečnosti.
Čtvrtým faktorem a to tím nejdůležitějším je styl barvení kůže. Kůži barvím ručně a to prakticky na každou peněženku samostatně. Každý plát kůže je jiný. Jinak tlustý, jinou silou válcovaný. Každý jiným způsobem saje a příjímá barevný pigment. Přesto, že použijI stejnou plechovku barvy a tejnou techniku, bude mít každý plát kůže jiný odstín barvy!
Když sečtete všechny tyto fakty, dojde Vám, že není možné určit jaký přesně bude Váš výrobek.
Proto je nutné počítat s faktem, že barva výrobku NIKDY nebude odpovídat tomu co vídíte na Vašem monitoru. Přesněji může ale nemusí :-).
 
Chcete hnědou "peněženku", bude hnědá více nejsem schopen slibovat na 100% se zárukou.
V případě, že Vám tyto skutečnosti nevyhovují PROSÍM NEOBJEDNÁVEJTE a vyberte si vyhovující výrobek v marketu. Výrobek vyrobený na zakázku není možné vracet.
 

Monogram: Na ten nezapomeňte. Jsou firmy, které si za monogram účtují  500 a více Kč. Já neúčtuji nic. Musel bych se hanbou propadnout účtovat takové částky za 5 minut práce. Plasticky vyražený monogram na peněžence rozhodně za to stojí a prakticky vždy dělá výsledný produkt krásnější. Zapomínáte jej objednat, takže nezapomínejte :-).

  • :
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com