Visits:
Today: 307All time: 965840

Má peněženka

Sitemap » Má peněženka

Tento článek jsem sepsal v roce 2013. Aktuálně používám tento styl peněženky. Zde popsané samozřejmě dále platí, jen mé konkrétní potřeby se lehce změnily.

V jednoduchosti je síla. To bych asi měl napsat, když přemýšlím nad mojí peněženkou. Často se ptáte, jakou peněženku používám já, protože si nevíte rady, jaká peněženka bude nejvhodnější pro Vás. Něco takového se poradit nedá. Každý je jiný, každý má jiný obsah své peněženky, má jiný vkus a potřeby. Ale zkusím popsat, proč používám takovou peněženku jakou právě používám. Je dobré vědět, že jsem vyzkoušel opravdu hodně peněženek a myslím, že jsem jich měl v ruce více než většina z Vás :-). A přes své schopnosti a možnosti vyrobit si super peněženku o x přihrádkách a vychytávkách používám ve své podstatě peněženku velice jednoduchou a nemám v umyslu tento stav zatím měnit. Zkoušel jsem změnu, různé mnoha přihrádkové modely a styly a vždy jsem je odložil a vrátil se k  původnímu modelu peněženky o kterém zde chci něco málo napsat. Moje peněženka vychází z modelu na fotografii.

 

kožené peněženky retro hnědá - grey + sws2 + super jemny

Jediný rozdíl je v počtu, přihrádek. Mám na každé straně tři. Důvodů, proč právě tato peněženka vyhrává je několik. Prvním je pro mě ideální rozměr a tvar. Tedy 170mm x 90mm (standardně jí nabízím v rozměeu 160) s kulatými rohy se vejde pohodlně do jakékoliv kapsy džín aniž by zásadně koukala ven. Z mých aktuálních kalhot přečnívá asi 1 cm a to nejsem zrovna dlouhán. Tedy vlastním džíny na postavu o délce cca 173 cm. U delších džín budou kapsy asi o něco málo hlubší. Udělat jí o jeden dva cm kratší aby nekoukala vůbec není samozřejmě problém.

Peněženku mám záměrně komplet vyrobenou z poměrně silné kůže, tedy 1,5 mm. Přesto celkový objem zavřené plné peněženky nepřesahuje 2 cm. Zmáčknutá mnohem méně. Je tedy velice příjemné jí v kapse nosit, aniž bych se hroutil z křesla když na ní sedím :-). Běžne tento model vyrábím z kombinace 1,5 mm a 0,8mm silné kůže. Sníží se tak její objem o cca 4 - 5 mm a nabere více na eleganci. Obsah jí na pěkném tvaru jistě dodá.

Pro lepší představu o obsahu, v peněžence nosím osm karet x bankovek, technický průkaz a hromadu dalších maličkostí včetně drobných.

Většina klientů, řeší přihrádky na karty. Co nejvíce. "Tuhle kapsu tady, další sem, jinou umístěno jinak atd atd.. Já osobně nemám rád samostatné přihrádky na karty. Moje potřeba není mít každou kartu v jiné přihrádce, ikdyž chápu, že někomu může něco takového vyhovovat. Z pravdila ale narážím na fakt, že je to spíš zažitý standard, který v dnešní době nemá mnoho opodstatnění. Z mého osobního pohledu, kapsičky značne a zbytečně omezují možnosti využití peněženky. Stejně používám z 95% dvě karty a zbytek mám raději schovaný. Proč vystavovat OP, VZP, ŘP atd.. když je vyndavám třikrát do roka ... Dvě nejpoužívanější karty jsou tedy umístěné v přední nejméně hluboké kapse z části koukající. Jsou tak lehce dostupné a po ruce. Díky silné kůži a ručnímu šití jsou ale v bezpečí a ani se nehnou. Zbytek karet mám schovaných v hlubších kapsách, tak aby nebyly vidět. Technický půkaz a větší blbosti pak v největší kapse a bankovky ve stejné kapse na druhé straně peněženky. Bankovky jsou sice přehnuté ale kdo takové řešení nemá rád, je možné vyřešit přidáním kapsy na bankovky z vnější strany peněženky. Peněženka pojme opravdu velké množství bankovek aniž by to na ní bylo vidět.

Někomu se může zdát, že peněženka má málo přihrádek. Z mého pohledu více jak dostačující počet a to i v provedení na fotografii. Minimálně mě tohle "omezené množstvi" prostoru nutí udržovat v peněžence pořádek a netahat rok nepotřebnou učtenku, jízdenku atd.. Jak máte v peněžence hodně přihrádek jsem si jistý, že polovinu obsahu prakticky nepotřebujete. Jen Vás nic nenutí jej vyndat :-). Je pak jen otázkou času, kdy svojí narvanou peněžěnku začnete nenávidět a ani nevite vlastne proc :-).

Díky délce peněženky jsou karty a celkově obsah rozmístěn po celé délce a ne na sobě jako u klasické peněženky. Neroste tak její objem a to je pro pohodlné neunavující používání důležité. Není nic horšího, než když máte peněženku, která Vás při používání obtěžuje. U klasické peněženky s klasickými přihrádkami na karty je sice hezké, že máte každou kartu zvlášt, ale karty jsou vždy ve své podstatě jedna přes druhou. Navíc si troufám tvrdit, že také většinu karet vytáhnete jednou dvakrát za rok. Proč se tedy omezovat? pro dobrý pocit karty, že má svůj vlastní pokoj :-) ? V případě "klasické" peněženky je rozložení následující. Karta má sama o sobe tlouštku cca 1 mm, mezi každou kartou máte cca 1 mm kůže, tedy oddělení přihrádek. Když máte pět přihrádek na karty,  tak jen díky kartám a kůži mezi roste objem peněženky o 1 cm a to se v kapse opravdu špatně nosí, přesto, že si na tento stav většina lidí zvykne a zdá se jim to normální. Jinak řečeno nutné zlo. A to se bavíme jen o pěti kartách. Většina z nás jich má mnohem více a mnohem více přihrádek a nakonec stejně v jedné přihrádce máte karet více .... Na peněžence o tlouštce 2 - 4 cm se v samém závěru opravdu špatně sedí :-). Asi víte o čem mluvím. Já můžu dát do peněženky přes deset karet a na jejím objemu to nebude stále znát. Pět karet v mé peněžence znamená nárůst o méně jak pet milimetrů. Navíc velice důležité, pět milimetrů jen v určitém místě peněženky, ne po celé její ploše. Tedy na místě kde se karty setkají zpravidla uprostřed a to není v kapse cítít ani vidět. Peněženka tedy budí dojem mnohem tenčí než jaká ve skutečnosti je.

Většinou mám ve velkých kapsách poházených pár drobných. cca tři dvacetikoruny, dvě padesátikoruny a dvě desetikoruny. Když se na peněženku podíváte i jí otevřete, není znatelné, že jsou v ní někde mince umístěné. Díky silné kůži a ručnímu šití dobře v přihrádkách drží. Ven je dostávám lehce. Stačí jen velkou kapsu roztáhnout a už na mě koukají. Více k životu nepotřebuji. Další přebytky drobných z kapes dávám do kasičky, nebo do samostatné malé kapsy na drobné, kterou mám v tašce nebo autě. Něco málo povaluji po kapsách. Rozhodně neuvažuji o peněžence s kapsou na drobné. Kapsa na drobné zásadně zvedá objem peněženky. Minimálně o 1 - 1,5 cm a hlavně zbytečně zabere téměř 50% pěneženky. Tedy místo kde můžou být přihrádky na cokoliv jiného. Navíc jak kapsu na drobné máte, nenutí Vás to zbavovat se jich a furt nosíte sebou zbytečně objemnou a těžkou peněženku, plnou korun a dvoukorun. Tolik k mé peněžence :-). Vše uvedené je můj osobní názor, který nikomu nevnucuji :-).

  • :
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com